Závlaha futbalového ihriska

Závlaha futbalového ihriska je naša obľúbená činnosť v rámci závlah. Realizácia závlahy futbalového ihriska trvá v závislosti od pôdy približne 5 pracovných dní.

Pri štandardnom rozmere ihriska (110m×65m) používame na zavlažovanie 24 postrekovačov. Stačilo by ich aj menej, keďže jeden postrekovač má dostrek cca 20m, zo skúsenosti však vieme, že na ihrisku často fúka – a zásadne najmä vtedy, keď postrekujú závlahy. Na niektorých dokonca spravidla  fúka vietor vždy z jednej a tej istej strany. Tu je krásne vidieť, že trysky, ktoré striekajú proti smeru vetra, dosahujú dostrek z pôvodných 20m iba cca 6-7m. Aj v takýchto podmienkach vieme pri počte 24 postrekovačov zaručiť úplné poliatie celej hracej plochy ihriska.

Každá z trysiek má spotrebu 5m3/h a viac, čo znamená že zdroj vody, ktorý používame na závlahu, musí mať kapacitu 5m3 a viac. V takomto prípade postrekuje 1 tryska. Ak sa vieme so zdrojom vody priblížiť ku kapacite 10m3, používame systém, kedy postrekujú 2 trysky naraz. Viac ako 2 trysky naraz štandardne neuvažujeme, iba na požiadavku investora, pretože je to nákladnejšie z pohľadu na realizácie samotnej závlahy a tiež z pohľadu čerpacej stanice, ktorá už musí byť v kategórií 15m3 a viac.

Čerpacie stanice, inak povedané – čerpadlá, ktoré sú riadené nejakou elektronikou, staviame vždy tak, aby mali určitú rezervu. Ak časom klesne výkon čerpadla v dôsledku opotrebovania, bude dostrek postrekovačov dostačujúci. Naši projektanti však vždy uvažujú aj s tlakovými stratami – či už na dĺžke potrubia ale aj na jednotlivých prvkoch závlahy (kolená, filtre, a pod.).

Momentálne sa snažíme naším zákazníkom priblížiť nové technológie v oblasti zavlažovania, napr. ovládanie závlahy prostredníctvom smartfónu, pripojenie riadiacich jednotiek na meteo stanice, a mnohé ďalšie moderné riešenia.

Všetky naše skúsenosti a dobrý pracovný kolektív prispievajú k spokojnosti našich zákazníkov!